طرح‌های حمایتی نمایشگاه ملی آبادیران

خانه > طرح‌های حمایتی نمایشگاه ملی آبادیران

طرح‌های حمایتی نمایشگاه ملی آبادیران

برنامه ملی «آبادیران» با شعار نوآوری برای آبادانی با هدف پیشرفت و آبادانی کشور به دنبال «رفع چالش های مناطق محروم و روستایی»، «ایجاد اشتغال پایدار» و «توسعه زنجیره ارزش ظرفیت‌های بومی مناطق کمتر برخوردار» با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور و سایر ارکان زیست بوم نوآوری و فناوری است. در این برنامه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در همکاری با همه نهادهای دولتی و غیر دولتی فعال در آبادانی و پیشرفت ایران همچون بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، کمیته امداد امام خمینی(ره)  و... به دنبال توانمندسازی و ارتقای مناطق کمتر برخوردار با استفاده از دانش، فناوری و نوآوری می‌باشد. از این رو در راستای اهداف برنامه ملی آبادیران، طرح‌های حمایتی متنوعی را در نمایشگاه ملی آبادیران ارائه می‌شود. به طور کلی بسته‌های حمایتی نمایشگاه ملی آبادیران در سه بخش طبقه بندی می‌شوند؛ الف) حمایت از حضور شرکت های دانش بنیان خلاق و فناور ب) حمایت از شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور فعال در عرصه آبادانی و پیشرفت فناورانه پ) حمایت از اساتید، نخبگان و پژوهشگران

 حمایت از حضور شرکت های دانش بنیان خلاق و فناور

1- صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری (ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان): این حمایت شامل 70 درصد از هزینه‌های حضور در نمایشگاه تا سقف 40 میلیون تومان برای هر شرکت دانش‌بنیان به صورت مستقل خواهد بود. جهت دریافت این حمایت می‌بایست به سامانه غزال صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری مراجعه نموده و درخواست دریافت حمایت جهت حضور در نمایشگاه ملی آبادیران را ثبت کنید. برای مطالعه راهنمای فرآیند دریافت حمایت اینجا کلیک کنید.

2- ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق (ویژه شرکت‌های خلاق): این حمایت شامل 50 درصد از هزینه‌های حضور در نمایشگاه تا سقف 5 میلیون تومان برای هر شرکت خلاق می‌شود. جهت دریافت این حمایت می‌بایست از طریق ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق، حامی شرکت‌های خلاق در نمایشگاه ملی «آبادیران» نسبت به پیگیری موضوع اقدام فرمایید. برای مطالعه راهنمای فرآیند دریافت حمایت اینجا کلیک کنید.

3- شرکت‌ها/هسته‌های فناور: این حمایت توسط مراکز رشد و پارک‌های علم‌ و فناوری محل استقرار شرکت‌ها/هسته‌های فناور ارائه می‌شود. جهت اطلاع از امکان ارائه این حمایت و فرآیند دریافت آن می‌بایست به بخش مربوطه در مرکز رشد/پارک علم و فناوری محل استقرار خود مراجعه نمایید.

4- گروه‌های جهادی: گروه‌های جهادی که نیازمندی‌های آن‌ها همسو با برنامه ملی آبادیران باشد می‌توانند در نمایشگاه غرفه رایگان دریافت کنند. به منظور بررسی و تایید غرفه رایگان می‌بایست نیازمندی‌های خود را از طریق پیام‌رسان ایتا و یا بله به شماره 09030601133 (آقای رحیمی) ارسال نمایید. پس از دریافت تاییدیه غرفه رایگان به گروه جهادی اعطا خواهد شد.

5- بنیاد علوی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی (حمایت از اسکان غرفه‌داران): اسکان رایگان برای غرفه داران شرکت‌کنندگان نمایشگاه در مجموعه امام خمینی (ره) لواسان توسط بنیاد علوی تعبیه شده است. به منظور استفاده از این خدمات، در زمان ثبت اطلاعات غرفه داران می بایست بخش مربوط به این خدمت را برای حداکثر دو نفر از غرفه داران خود تکمیل نمایید. شایان ذکر است این خدمت صرفا برای مشارکت کنندگانی که در استان هایی به جز تهران و البرز مستقر هستند قابل ارائه است.

حمایت از شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور فعال در عرصه آبادانی و پیشرفت فناورانه

نهادها و سازمان های مختلف همکار با نمایشگاه ملی آبادیران بسته‌های حمایتی متنوعی را به شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و خریداران محصولات این نمایشگاه ارائه می‌کنند.

1- معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان:
1-1- معاونت توسعه شرکت های دانش بنیان:
الف) تسهیل در دریافت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه:
پرونده شرکت هایی که پروژه های تحقیق و توسعه مرتبط با مناطق کمتر برخوردار و در راستای آبادانی و پیشرفت فناورانه دارند با تایید دبیرخانه آبادیران به صورت ویژه توسط معاونت توسعه شرکت های دانش بنیان بررسی خواهد شد.
ب) افزایش ظرفیت سربازان امریه نظام وظیفه در شرکت‌های دانش بنیان: با دو شرط اینکه 1. فعالیت آن‌ها مرتبط با آبادانی و پیشرفت فناورانه باشد و 2. در مناطق محروم مستقر باشند، با تایید دبیرخانه آبادیران به صورت ذیل امکان پذیر است:
- افزایش برای شرکت های نوپا از 2 نفر به 3 نفر
- افزایش برای شرکت های نوآور از 3 نفر به 4 نفر
- افزایش برای شرکت های فناور از 5 نفر به 6 نفر
پ) افزایش ظرفیت پروژه های جایگزین خدمت در شرکت‌های دانش بنیان: با دو شرط اینکه 1. فعالیت آن‌ها مرتبط با آبادانی و پیشرفت فناورانه باشد و  2. در مناطق محروم مستقر باشند و با تایید دبیرخانه آبادیران امکان افزایش ظرفیت پروژه های جایگزین خدمت در شرکت‌های دانش بنیان برای شرکت های نوپا، نوآور و فناور  از 1 نفر به 2 نفر وجود خواهد داشت.
ت) افزایش حمایت های شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی: با دو شرط اینکه 1. فعالیت آن‌ها مرتبط با آبادانی و پیشرفت فناورانه باشد و 2. در مناطق محروم مستقر باشند، با تایید دبیرخانه آبادیران این شرکت‌ها می توانند از خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی جهت 90 درصد از هزینه ها تا سقف 200 میلیون ریال در سال استفاده نمایند.
ث) افزایش حمایت‌های خدمات توانمندسازی: با دو شرط اینکه 1. فعالیت آن‌ها مرتبط با آبادانی و پیشرفت فناورانه باشد و 2. در مناطق محروم مستقر باشند، با تایید دبیرخانه آبادیران  برای پروژه های مرتبط با مناطق محروم، خدمات با افزایش 20 درصدی سقف حمایت ارائه می شود.

1-2- دبیرخانه برنامه ملی آبادیران: خط اعتباری ویژه به مبلغ 1000 میلیارد ریال با همکاری صندوق‌های پژوهش و فناوری منتخب برای ارائه تسهیلات به طرح‌های آبادانی و پیشرفت فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور حاضر در نمایشگاه ملی آبادیران:
- ارائه تسهیلات با همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با سود 12 درصد دوره تنفس 3 ماهه و دوره بازپرداخت 24 ماهه
- ارائه تسهیلات با همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با سود 4 درصد دوره تنفس 3 ماهه و دوره بازپرداخت 24 ماهه
- ارائه تسهیلات با همکاری صندوق پژوهش و فناوری صنایع معدنی با سود 4 درصد دوره تنفس 6 ماهه و دوره بازپرداخت 30 ماهه

2- حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره): این کمیته بسته‌های حمایتی متنوعی را برای شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه در نظر گرفته است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-2- بنیاد حیات:
الف) تسهیلات خرید محصولات و خدمات راه اندازی کسب و کارهای کوچک مقیاس: ارائه تسهیلات ارزان قیمت تا سقف ۳ میلیارد ریال برای خرید تجهیزات فناورانه و خدمات از شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق  به منظور ایجاد اشتغال به مجریان طرح­های اشتغال مورد حمایت و راهبران شغلی کمیته امداد امام ­خمینی(ره)
ب) تسهیلات خرید محصولات و خدمات دانش‌بنیان: ارائه تسهیلات لیزینگ با نرخ ترجیحی برای خرید محصولات، تجهیزات و خدمات از شرکت‌های دانش‌بنیان به مجریان طرح­های اشتغال مورد حمایت و راهبران شغلی کمیته امداد امام ­خمینی(ره) منظور راه‌اندازی و توسعه مشاغل خرد و خانگی.
پ) تسهیلات خرید تجهیزات و ماشین‌آلات ساخت داخل: ارائه تسهیلات ارزان قیمت تا سقف ۹۰ درصد قیمت محصول از طریق صندوق پژوهش فناوری صنعت ماشین ­سازی  به متقاضیان طرح­های خود اشتغالی، راهبران شغلی و کارفرمایان معرفی­ شده از سوی کمیته امداد امام ­خمینی(ره) به منظور خرید ماشین‌آلات ساخت داخل از شرکت‌های دانش‌بنیان.
ت)‌ ارئه بسته تشویقی کارفرمایی: شامل پرداخت تسهیلات قرض ­الحسنه تا سقف یک میلیارد و پانصد میلیون ریال و حق بیمه سهم کارفرما تا سقف مبلغ  23 درصد حداقل دستمزد
ث) حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و صنایع خلاق به عنوان راهبران شغلی: امکان عقد قرارداد با شرکت­های دانش­ بنیان، خلاق و فناور دارای صلاحیت حرفه­ای به عنوان راهبران شغلی کمیته امداد امام­ خمینی(ره) و ارائه تسهیلات تا سقف ۴۰ میلیارد ریال، کمک هزینه آموزش‌های تخصصی تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال و کمک هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها تا سقف 70 میلیون ریال درازای مشارکت در راه­اندازی و خرید تضمینی محصولات برای متقاضیان مورد حمایت کمیته امداد امام­ خمینی(ره)
ج) حمایت از توسعه طرح‌های محرومیت‌زدا و نوآوری اجتماعی: ارائه تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های فعال در حوزه نوآوری اجتماعی برای حل آسیب‌های اجتماعی در مناطق کمتر برخوردار بعنوان سرمایه در گردش تا سقف ده میلیارد ریال با کارمزد 5 درصد در چارچوب ضوابط صندوق نوآوری اجتماعی

2-2- معاونت توسعه مشارکت های مردمی:
الف) تامین مالی پروژه های آبادانی و پیشرفت معطوف به مددجویان: تامین مالی 50 درصدی پروژه های مرتبط با مددجویان در سامانه تامین مالی جمعی آبادیران
حضور کمیته امداد امام ­خمینی (ره) در نمایشگاه ملی آبادیران فرصت مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناوری خواهد بود تا ضمن معرفی دستاوردها و محصولات خود، از حمایت‌های متنوع این کمیته برای توسعه کسب و کار خود بهره‌مند شوند.

علاوه بر موارد فوق، کمیته امداد امام­ خمینی (ره) در این نمایشگاه اقدام به:
- برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان
- ایجاد فضای مناسب برای تبادل نظر و تعامل بین شرکت‌های دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاران و سایر ذینفعان
- معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز خواهد کرد.

3- بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی:
الف) حمایت از پروژه های حوزه فناوری های آموزشی و صنایع خلاق برای طرح هایی که در مناطق هدف بنیاد مستضعفان اجرا گردد یا به صورت عمومی مورد تأیید مؤسسه توسعه آموزشی پژوهشی سینا قرار گیرد:

- پرداخت 100 درصد هزینه پروژه طرح های تا سقف 4 میلیارد ریال
- پرداخت حداقل 60 درصد هزینه پروژه طرح های 4 تا 10 میلیارد ریال
- پرداخت حداقل 40 درصد هزینه پروژه طرح های 10 تا 30 میلیارد ریال
ب) حمایت از پروژه های حوزه فناوری و نوآوری‌های اجتماعی برای طرح هایی که در مناطق هدف بنیاد مستضعفان اجرا گردد یا به صورت عمومی مورد تایید موسسه تحقیق و توسعه دانشمند قرار گیرد:
- پرداخت 70 درصد هزینه پروژه طرح های تا سقف 10 میلیارد ریال
- پرداخت 80 درصد هزینه پروژه طرح های 10 تا 30 میلیارد ریال
- پرداخت تا 90 درصد هزینه پروژه طرح های 30 تا 70 میلیارد ریال
پ) پرداخت تمام هزینه های پروژه های مناطق هدف بنیاد مستضعفان: پرداخت بلاعوض تمامی هزینه طرح‌هایی که در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خوزستان، ایلام، کرمان و هرمزگان قابلیت به کارگیری داشته و مورد تایید موسسه تحقیق و توسعه دانشمند قرار گیرد.

حمایت از اساتید، نخبگان و پژوهشگران

1- بنیاد ملی علم ایران:
الف) طرح پژوهشی (اعضای هیئت علمی): تا سقف 375 میلیون تومان (افزایش 50 درصدی نسیت به طرح های عادی)
ب) رساله‌ دکترا (دانشجوی دکترای تخصصی و استاد راهنما): تا سقف 245 میلیون تومان (افزایش 50 درصدی نسیت به طرح های عادی)
پ) طرح پسادکترا (فارغ التحصیل دکترا با شرایط آیین نامه بنیاد ملی علم و استاد مسئول): تا سقف 420 میلیون تومان (افزایش 30 درصدی نسیت به طرح های عادی)
 

جزئیات مربوط به سایر بسته های حمایتی نمایشگاه ملی آبادیران متعاقبا اعلام خواهد شد.