خبر

خانه > اخبار > ۱۵۹ دستگاه دانش‌بنیان کشت مستقیم، به کشاورزان خراسان شمالی اختصاص یافت
دستگاه کشت مستقیم
14 آبان 1402

۱۵۹ دستگاه دانش‌بنیان کشت مستقیم، به کشاورزان خراسان شمالی اختصاص یافت

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران و به نقل از ایرنا، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ضمن بیان این مطلب، گفت: اعتبارات خرید این دستگاه های دانش‌بنیان شناور است و با کارمزد چهار درصد در اختیار کشاورزان مناطق کمتر برخوردار قرار می گیرد و این طرح با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اجرا شد.

حمید نامور با بیان اینکه در گذشته تنها چهار دستگاه فعال و نیمه فعال ویژه دیمزارها در استان وجود داشت افزود: پارسال ۴۷ دستگاه انواع کارنده ویژه دیمزارها و ۱۰۳ دستگاه انواع دنباله بندها خریداری و در اختیار کشاورزان قرار گرفت که خوشبختانه جهش بسار خوبی در کشت و کار محصولات کشاورزی در اراضی دیم داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی هدف از اجرای طرح جهش تولید جلوگیری از اراضی دیم رها شده دانست و خاطرنشان کرد: کشاورزان به دلیل مشکلات اقتصادی و نبود صرفه اقتصادی بعضا اراضی را رها می کنند و با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بسته های تشویقی از جمله ارائه خدمات بیمه ای، اختصاص بذر مقاوم به خشکی و تنش آبی به کشاورزان از این شرایط جلوگیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: در جهش تولید کشت و کار دانه های روغنی از اهمیت ویژه‌ای ای برخوردار است و تلاش می کنیم تا روغن مورد نیاز سه استان را تامین کنیم.

نامور ادامه داد: برنامه ریزی شده است تا ۱۴ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت دانه های روغنی از جمله کاملینا رود.

وی تصریح کرد: اقدامات خرید تضمینی دانه روغنی کاملینا توسط دولت نیز فراهم شده است و کشت و کار این دانه روغنی بسیار درآمد خوبی برای کشاورزان دارد.