خبر

خانه > اخبار > کمک دانش‌بنیان‌ها به دولت جهت محرومیت‌زدایی از سیستان و بلوچستان
دانش بنیان سیستان و بلوچستان
13 آبان 1402

کمک دانش‌بنیان‌ها به دولت جهت محرومیت‌زدایی از سیستان و بلوچستان

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران به نقل از تسنیم، محمد کرمی در همایش نکوداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس و روز بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت که در حسینیه عاشقان ثارالله زاهدان برگزار شد، اظهار داشت: سیستان و بلوچستان یک سری عقب افتادگی‌های تاریخی دارد، اما استان محرومی نیست و اگر محرومیتی وجود دارد در فکر افراد است، در واقع سیستان و بلوچستان استانی ثروتمند است.

وی ادامه داد: با فعال کردن عضو تجارت در بخش صادرات و واردات افزایش تردد کشنده‌ها در سطح استان سیستان و بلوچستان مشهود است، همچنین واردات دام در استان آزاد شده و اگر کسی به اندازه دو راس نیز نیاز داشته باشد می‌تواند با استفاده از مجوز این کار را انجام دهد.

نماینده عالی دولت در استان سیستان و بلوچستان افزود: در حوزه تجارت به دنبال تربیت جوانان تاجر هستیم و مقرر شده برای جوانان دوره برگزار شود تا بتوان جوان تاجر در سیستان و بلوچستان تربیت کرد.

کرمی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان در حوزه آی تی وابسته به استان‌های دیگر بوده، گفت: با برگزاری دوره‌هایی در این زمینه به دنبال تعلیم جوانان در این حوزه هستیم و به دنبال آموزش 5000 نفر در این حوزه هستیم.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: از فکر دانشجوها در سیستان و بلوچستان باید استفاده شود، دانشجوها باید با دستگاه‌های اجرایی و صنعت ارتباط داشته باشند تا توانمند رشد کنند.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان عنوان کرد: در حوزه صادرات و واردات با کشورهای افغانستان، پاکستان، عمان و کشورهای آفریقایی ارتباط برقرار شده همچنین یک سری کارهای زیربنایی نیز در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه سیستان نیز باید حوزه تجارت فعال شود، 900 قلم کالا در نظر گرفته شده، این مجوز به هیچ نقطه‌ای از کشور داده نشده است.

کرمی تصریح کرد: شمال سیستان و بلوچستان پهنه عظیمی از مس دارد که هفت کارخانه کار آن شروع شده که اولین کارخانه در سفر ریاست جمهوری به استان افتتاح خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه سال گذشته فولاد مبارکه اصفهان 120 هزار میلیارد تومان سود کرده است، گفت : این رقم در صورتی است که هر تن فولاد 40 میلیون تومان است اما مس هر تن آن 500 میلیون تومان برآورد شده که اگر این کارخانه‌ها راه بیفتد وضعیت استان متحول خواهد شد.

به گفته وی اولین کارخانه فرآوری طلای استان نیز در سفر رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان افتتاح خواهد شد، همچنین در استان سنگ‌های قیمتی زیادی وجود دارد که بخشی از این سنگ‌ها در جاهای دیگر فرآوری می‌شود.

کرمی گفت: نظیر سنگ‌های گرانیتی که در استان وجود دارد فقط در اوکراین پیدا می‌شود، این نشان می‌دهد سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های زیادی دارد که باید از آن استفاده شود.

کرمی اذعان کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد اولویت صادرات به استان‌های دیگر و حتی کشورهای دیگر با سیستان و بلوچستان است پس باید با راه‌اندازی شرکت‌ها و تعاونی‌های دانش بنیان، استان در بخش‌های مختلف تولید کننده باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در حال حاضر 600 میلیون دلار موز وارد می‌کنیم که با توجه به ظرفیت عظیمی که در سیستان و بلوچستان وجود دارد باید این استان صادر کننده موز باشد از این رو ده‌ها هزار هکتار باغ در بحث موز طراحی شده که از اواخر مهر ماه کشت در آن آغاز می‌شود.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان گفت: پیش از این 30 درصد نیاز مردم به مرغ در استان تولید می‌شده و در حال حاضر 700 مجوز در این راستا گرفته شده که پیش بینی می‌شود 100 درصد نیاز استان را بتوانیم تامین کنیم و تا پایان سال نیز در این زمینه صادرات انجام شود.

وی ادامه داد: در بحث اعتبارات در زمینه طرح انتقال آب از منطقه تهلاب رهبر معظم انقلاب توجه ویژه‌ای داشتند و بخشی از اعتبارات تامین شد و هم اکنون کار با سرعت پیش می‌رود، پروژه انتقال آب از سمت دریای عمان نیز به سرعت و جدیت در حال پیگیری است.

در تمامی این اقدامات، دولت مصمم است از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و فناور استفاده کند و در جهت مردمی سازی اقتصاد دانش بنیان گام بردارد.