خبر

خانه > اخبار > واکسیناسیون پنوموکوک کودکان زیر یکسال با واکسن‌های تولیدی دانش‌بنیان‌ها از بندرخمیر هرمزگان آغاز شد
واکسیناسیون
09 اسفند 1402

واکسیناسیون پنوموکوک کودکان زیر یکسال با واکسن‌های تولیدی دانش‌بنیان‌ها از بندرخمیر هرمزگان آغاز شد

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران و به نقل از ایرنا رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حاشیه آغاز بکار این طرح گفت: مقرر شد واکسن مهم پنوموکوک در برنامه واکسیناسیون عمومی قرار گیرد که این برنامه از امروز به صورت چند مرحله‌ای و با اولویت بخشی به مناطق محروم، در شهرستان بندرخمیر اجرا شد.

«پنومونی یک عفونت تنفسی حاد است که باعث التهاب و تجمع مایعات در ریه‌ها می‌شود، تنفس را دشوار و دریافت اکسیژن را محدود می‌کند.
سرفه، درد قفسه سینه، تنفس دشوار و سریع و خس خس سینه از علایم این بیماری است؛ نوع شدید پنومونی در نوزادان سبب بی‌اشت‌هایی و تشنج می‌شود و درصورت درمان دیرهنگام و نامناسب می‌تواند به کاهش سطح هوشیاری و مرگ منجر شود.»

دکتر غلامعلی جاودان افزود: واکسن پنوموکوکی که وارد برنامه ایمن ‎سازی کودکان می‌شود، پنوموسیل است و در سه دوز در گروه‌های سنی کودکان ۲ ماهه، کودکان چهار ماهه و کودکان ۱۲ ماهه تزریق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پنومونی پنوموکوکی علت اصلی مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان است، بیان کرد: این واکسن سالیانه از مرگ حداقل یکهزار و ۵۰۰ کودک و عوارضی که این عفونت برای کودکان دیگر دارد، جلوگیری می‌کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده‌های داخلی به تدریج واکسن پنوموکوک را تولید و درماه‌های آینده به بازار عرضه می‌کنند.

پدرام پاک‌آیین دستیار وزیر بهداشت نیز روز گذشته در گفت وگو با ایرنا اعلام کرده بود: ۳.۵ میلیون دُز واکسن پنوموکوک خریداری و وارد کشور شده و در مرحله نخست در مناطق محروم استان‌های جنوبی کشور توزیع می‌شود. این واکسن سالیانه حداقل از مرگ یکهزار و ۵۰۰ کودک جلوگیری می‌کند و از عوارضی که این عفونت برای هزاران کودک دیگر دارد، مانع می‌شود.