خبر

خانه > اخبار > نیروگاه خورشیدی تربت‌حیدریه: گامی در مسیر بومی‌سازی و مردمی‌سازی انرژی با همت دانش‌بنیان‌ها
نیروگاه خورشیدی
07 فروردین 1403

نیروگاه خورشیدی تربت‌حیدریه: گامی در مسیر بومی‌سازی و مردمی‌سازی انرژی با همت دانش‌بنیان‌ها

فاز اول پروژه ۱۰۰ کیلوواتی نیروگاه خورشیدی منطقه تربت‌حیدریه با اتکا به تخصص نیروهای جوان و متخصص داخلی و با استفاده از منابع و امکانات بومی به بهره‌برداری رسید. این پروژه در راستای مردمی‌سازی انرژی و توسعه پایدار در منطقه‌ای کم برخوردار اجرا شده است.

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران به نقل از ایسنا؛  مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه تربت‌حیدریه گفت: آیین افتتاح فاز اول پروژه ۱۰۰ کیلوواتی نیروگاه خورشیدی منطقه تربت‌حیدریه در آستانه سالروز ملی شدن صنعت نفت برگزار شد.

جواد بلندی ۲۸ اسفند در این مراسم اظهار کرد: اولین نیروگاه خورشیدی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه تربت‌حیدریه، به مناسبت گرامیداشت سالروز ملی شدن صنعت نفت با توان ۲۶ کیلووات افتتاح شد.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه با بهره‌گیری از تخصص نیروهای جوان و متخصص شرکت دانش‌بنیان احداث شد و فاز اول پروژه با توان ۲۶ کیلووات امروز به مناسبت گرامیداشت ۲۹ اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت به بهره‌برداری رسید.

بلندی تصریح کرد: منطقه تربت‌حیدریه، به عنوان اولین منطقه کشور در استقرار مدیریت انرژی (ایزو ۵۰۰۰۱) ضمن انجام ممیزی‌های مراقبتی در دو سال گذشته امسال نیز با اجرای فاز اول این پروژه و تعویض کلیه لامپ‌ها و پروژکتورهای پرمصرف در راستای توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و بهینه‌سازی مصرف انرژی اقدام لازم معمول نمود.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه تربت‌حیدریه خاطرنشان کرد: این فاز از نیروگاه با اعتباری بالغ‌بر ۱۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.

مدیر پروژه این شرکت فن‌آور و عضو پارک علم و فناوری دانشگاه فردوسی در این مراسم گفت: با احداث این نیروگاه بالغ‌بر ۴۰ هزار کیلووات ساعت انرژی تجمعی تأمین می‌شود که نقش بسزایی در کاهش بار و کیفیت توان شبکه ایفا می‌کند.

علی مشارموحد با بیان اینکه با استفاده از این نیروگاه عمر تجهیزات تأسیسات و کیفیت شبکه منطقه همجوار افزایش می‌یابد، افزود: هدف از راه‌اندازی این نیروگاه‌ها در کشور کمک به تأمین منابع انرژی، کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، کاهش آلودگی زیست‌محیطی، بهینه‌سازی مصرف انرژی در سطوح انتقال و توزیع و کمک به تنوع‌بخشی منابع انرژی با هدف توسعه پایدار و پدافند غیرعامل است.

این مراسم با حضور امام جمعه، فرماندار شهرستان و جمعی از مقامات عالی شهرستان برگزار شد.

منطقه تربت‌حیدریه دارای ۶۵ باب جایگاه عرضه سوخت مایع، ۲ فروشندگی سکودار و ۱۲ فروشندگی فرآورده‌های نفتی معمولی و همچنین ۳۳ باب جایگاه عرضه گاز طبیعی با ۱۴۳ نازل فعال و ناوگان حمل و نقل منطقه ، دارای ۳۱۴ نفتکش است.