خبر

خانه > اخبار > نرم‌افزار تناسب اراضی؛ گامی در جهت بومی‌سازی دانش کشاورزی
کشاورزی دانش بنیان
19 فروردین 1403

نرم‌افزار تناسب اراضی؛ گامی در جهت بومی‌سازی دانش کشاورزی

شرکت تولیدی مهندسی پیشتازان اندیشه پویا با ارائه نرم‌افزار تناسب اراضی، گامی در جهت بومی‌سازی دانش کشاورزی برداشته است. این نرم‌افزار با استفاده از داده‌های داخلی، به کشاورزان کمک می‌کند تا مناسب‌ترین منطقه برای کشت هر محصول را شناسایی کنند.

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران مدیر عامل شرکت تولیدی مهندسی پیشتازان اندیشه پویا ابتدا در خصوص محصولات این شرکت و کاربرد آن‌ها بیان کرد: محصولی که برای آن نشان دانش‌بنیان را اخذ کرده‌ایم، "تناسب اراضی" نام دارد. این محصول یک سری داده‌های کشوری را در حوزه محصول، خاک، اقلیم و نیازهایی که آن محصول دارد، دریافت می‌کند و پس از پردازش این اطلاعات، سیستم محاسبه می‌کند که کدام منطقه از کشور برای کشت این محصول مناسب است.

وی افزود: به عبارت دیگر، تناسب اراضی برای هر محصول مشخص می‌کند که در کجا وجود دارد. برای مثال، فرض کنید در مبحث امنیت غذایی می‌خواهیم دانه‌های روغنی بکاریم و نیاز داریم بدانیم در کدام نقطه کشور شرایط برای کاشت این محصول فراهم است. با استفاده از نرم‌افزار تناسب اراضی، می‌توانیم اطلاعات مورد نیاز خود را به نرم‌افزار بدهیم (مثلاً نوع دانه روغنی مانند کنجاله یا آفتابگردان) و نرم‌افزار برای ما محاسبه می‌کند که کدام منطقه کشور برای کشت این محصول مناسب‌تر است.

این نرم‌افزار یک ابزار حاکمیتی است که سال‌ها روی آن کار کرده‌ایم و هم‌اکنون در اختیار سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف دولتی و خصوصی قرار گرفته است.

سید محمد حسین حسینی در خصوص بزرگ‌ترین یا مهم‌ترین دستاورد این مجموعه بیان کرد: فعالیت عمده مجموعه ما در حوزه کشاورزی و دیگر حوزه‌ها از جمله حفظ نباتات، خاک و خاک‌شناسی، حفظ کاربری و واگذاری اراضی، دامپزشکی، بیوتکنولوژی و تحقیقات و پژوهش متمرکز است. شناختی که دستگاه‌های مختلف در وزارتخانه‌ها، از جمله وزارت جهاد کشاورزی، از تخصص و تجربه ما پیدا کرده‌اند، باعث شده است که در طول ۱۸ سال گذشته، به عنوان یک شرکت پیشرو در این حوزه‌ها شناخته شویم.

وی افزود: در حوزه کشاورزی، بسیاری از سامانه‌ها و دیتاهای کشور را تولید و مدیریت می‌کنیم. بزرگ‌ترین دستاورد ما این است که در عین حال که در حوزه‌های مختلف کشاورزی فعالیت می‌کنیم، به طور همزمان با دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف نیز همکاری داریم. این امر باعث شده است که بار اصلی فناوری این مجموعه‌ها بر عهده شرکت ما باشد.

وی گفت: به عبارت دیگر، ما به عنوان یک حلقه وصل بین تخصص و دانش در حوزه کشاورزی و نیازهای دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف عمل می‌کنیم. این امر به ما کمک می‌کند تا راه‌حل‌های نوآورانه و کارآمدی برای چالش‌های مختلف در این حوزه ارائه دهیم.

وی در خصوص کاربرد محصولات خود در حوزه مناطق کم‌‌تر برخوردار اظهار داشت: با شناسایی مناطقی که برای کشت یک محصول خاص مناسب هستند، می‌توانیم با حمایت‌ها و آموزش‌های لازم، کشاورزان را به سمت تولید و پرورش آن محصول سوق دهیم. این امر می‌تواند به ایجاد اشتغال در مناطق کم‌برخوردار و رفع نیاز کشور به آن محصول کمک کند.

به عنوان مثال، فرض کنید در یک منطقه کم‌برخوردار، امکان کشت یک محصول خاص وجود دارد. با انتخاب این منطقه و آموزش کشت این محصول به کشاورزان، می‌توانیم علاوه بر رفع نیاز کشور به آن محصول، به آبادانی آن منطقه نیز کمک کنیم.

وی افزود: حمایت‌های ما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ارائه سم و کود

آموزش و ترویج

تامین آب و ...

در ادامه، به منظور توسعه فعالیت‌های خود در لایه‌های فنی و عملیاتی کردن ایده‌های نوآورانه‌مان، نیاز به حمایت مالی داریم. همچنین خواهشمندیم بروکراسی اداری برای شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل شود.