خبر

خانه > اخبار > ضرورت بهره مندی از ابزار و فناوری های نوظهور در اقدامات بنیاد علوی
رئیس بنیاد مستضعفان
06 آذر 1402

ضرورت بهره مندی از ابزار و فناوری های نوظهور در اقدامات بنیاد علوی

یکی از مهمترین رویکردهای بنیاد علوی در دوره جدید، بازنگری در روش های محرومیت زدایی، استفاده از توان قشر جوان همراه با استفاده از ابزارهای فناورانه است.

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران و به نقل از بنیاد علوی، رئیس بنیاد مستضعفان ضمن بیان مطلب فوق، گفت: این عوامل موجب تحول در توانمند سازی مناطق محروم می شود .

حسین دهقان رئیس بنیاد مستضعفان در حاشیه بازدید از بنیاد علوی و در نشستی با حضور مدیرعامل، هیات مدیره، معاونان و مدیران این مجموعه گفت: ایجاد پلتفرم های محرومیت زدایی عامل ساده و ارزان کردن فرآیند توانمند سازی است و باید به جای ساخت زنجیره های جدید، حلقه های مفقوده زنجیره های گذشته را تکمیل کرد.

نشاط عامل ایجاد سازندگی است

وی شرط اثرگذاری اقدامات در مناطق محروم را ایجاد انگیزه ماندگاری در مناطق دانست و اظهار کرد: زمانی تکلیف ما در یک منطقه محروم تمام می‌شود که مطمئن باشیم شرایط بقا برای زندگی باثبات در منطقه فراهم شده است و قطعا بنیاد مستضعفان به‌هیچ ‌عنوان دنبال رفع تکلیف، شرایط حداقلی و فرار از وظیفه محوله نیست.

دهقان افزود: نشاط عامل ایجاد سازندگی، تحرک و انگیزه است و مجموعه این پارامتر‌ها فردای بهتر را برای یک منطقه محروم به ارمغان می‌آورد.

ضرورت بهره مندی از ابزارو فناوری های نوظهور

به اعتقاد رئیس بنیاد مستضعفان، باید موتور خودکفایی را در مناطق هدف روشن کنیم. مهمترین ویژگی این موتور این است که در طول زمان کار می‌کند، پایدار است و انرژی‌اش را از خودش می‌گیرد و قرار نیست دائما به دیگری وابسته باشد.

دهقان افزود: یک جامعه به میزان دسترسی که به خدمت پیدا می‌کند از محرومیت فاصله می‌گیرد. برای مثال باید فکر کرد که چطور می‌توان از ابزار‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی دسترسی دائمی کودکان مناطق محروم را برای استفاده از امکانات آموزشی فراهم کرد.

رئیس بنیاد مستضعفان، شناساندن توانایی ذاتی به افراد را مهمترین رکن توانمندسازی عنوان کرد و گفت: انسان‌ها ذاتا توانمند هستند و وظیفه ما شناساندن این توانایی به افراد است.

باید زمینه خودکفایی مستمر مناطق محروم را ایجاد کرد

وی با بیان این جمله که متاسفانه در طول زمان ناخودآگاه برخی مناطق محروم را تحقیر کرده‌ایم و عزت‌نفس آنان را از میان‌ برده‌ایم، تصریح کرد: این وضعیت موجب شده تا در آنان حس وابستگی و نیاز به دیگران تقویت شود. این قطعا شیوه درست محرومت‌زدایی نیست و نمی‌تواند به خودکفایی مستمر این جوامع منجر شود.

دهقان، چرخه فقر را یک چرخه دائما فراینده دانست و گفت: توانمندسازی یعنی این دیدگاه را در فرد بوجود آوریم که فقر را برای خود و اطرافیانش نپذیرد و این تنها با ایجاد اعتماد‌به‌نفس در افراد شکل می‌گیرد به طوری که اگر زمانی بسته یا کمکی را به وی دادید، ناراحت شود و این را خلاف عزت خود بداند. ما اگر این عزت را در افراد تقویت کنیم محرومیت کمرنگ می‌شود و پیشرفت پایدار مبتنی بر عزت‌نفس شکل می‌گیرد.

سه شرط محرومیت زدایی

‌رئیس بنیاد مستضعفان، تثبیت جمعیت، بازگشت مهاجران و جمعیت‌پذیر کردن مناطق را سه شرط محرومیت‌زدایی اصولی دانست و گفت: ایجاد تعلق سرزمینی و هویت‌بخشی به مناطق نوعی محرومیت‌زدایی پایدار است. برای مثال خیلی از مناطق، اهالی ثروت‌مندی دارند که مشتاق سرمایه‌گذاری هستند و باید با آغوش باز آن‌ها را در پیشرفت مناطق سهیم کنیم.

وی افزود: باید ساکنان مناطق محروم با افتخار از تعلق خود به زادبوم خویش یاد کنند و این حس افتخار و تعلق سرزمینی را به همه‌جای کشور برگردانیم.

جامعه خودیار؛ شرط توانمند سازی

‌رئیس بنیاد مستضعفان توانمندسازی را رشد تا حد رسیدن به معیار‌های زندگی سالم تفسیر کرد و افزود: انسان سالم می‌تواند بلاشرط شاد زندگی کند و خود را در یک مختصات چندگانه تعریف کند و ضمن پذیرش مسئولیت خود با دیگران ارتباط بگیرد و در قالب این ارتباط به محیط، بهره برساند و بهره کسب کند.

دهقان شرط توانمندسازی را ایجاد جامعه خودیار دانست و گفت: بنیاد مستضعفان در منطقه‌ای وارد می‌شود که دولت‌ها نیامده‌اند و ملت و بخش خصوصی توان سرمایه‌گذاری در آن را ندارد این یعنی تلاش می‌کنیم با امکانات موجود به دولت کمک کنیم تا شرایط بهتری برای قشر مستضعف جامعه و مناطق محروم ایجاد کند.