خبر

خانه > اخبار > دهقانی: آبادیران آغازگر نهضت توجه به ظرفیت‌های مناطق محروم
دهقانی: آبادیران آغازگر نهضت توجه به ظرفیت‌های مناطق محروم
24 خرداد 1402

دهقانی: آبادیران آغازگر نهضت توجه به ظرفیت‌های مناطق محروم

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری در آیین آغاز به کار نخستین دوره نمایشگاه فناوری‌ها و محصولات محرومیت زدای آبادیران، با اشاره به ایجاد بستری برای تعامل و هم‌افزایی بخش‌های دولتی و خصوصی در مسیر شناخت ظرفیت‌های نهفته مناطق کم‌تر برخوردار گفت: این اتفاق مبارک که با حضور جمع عزیز و ارزنده‌ای از دانشمندان، نخبگان، فناوران، صاحبان شرکت های دانش بنیان، نهاداای دولتی و خصوصی فعال در حوزه محرومیت زدایی شکل گرفته، آغازگر یک جریان مستمر و جدی برای شناخت ظرفیت‌های مناطق محروم و توسعه این مناطق به یاری فناوری، نوآوری و کوشش جهادی خواهد یود.

دهقانی، برنامه ملی آبادیران را یک نهضت بزرگ در پیوند میان فناوری و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق با همراهی و مشارکت بیش از ۲۸ دستگاه دولتی و خصوصی دانست و افزود: این حرکت که در قالب برنامه ملی آبادیران آعاز می شود یک هم‌راستایی و همراهی همه نهادهای دولتی و غیر دولتی فعال در آبادانی ایران و ارتقای مناطق محروم است که با ارکان دانش، فناوری و نوآوری ترکیب شده است.

رییس بنیاد ملی نخبگان، هم‌افزایی و هم دلی دستگاه‌های دولتی و خصوصی را یک ویژگی بارز این برنامه ملی دانست و افزود: ذات همراه شدن و کنار هم قرار گرفتن در این برنامه ملی، یک اتفاق ارزشمند است و آبادیران، بستری فراهم آورده است تا بردارهای کوچک هم‌راستا شوند، در یک مسیر قرار بگیرند و ضمن هم افزا شدن توانمندی‌ها و ارتقای منابع، توسعه را شتاب ببخشند.

دهقانی با اشاره به رسالت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در مردمی‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، افزود:  استانداردسازی اشتغال و تولید و به صرفه سازی هزینه های ایجاد اشتغال با کمک به کارگاه‌ها و تولیدی‌های کوچک را دنبال می‌کنیم. مبتنی بر تاکید مصرانه مقام معظم رهبری مبنی بر مردمی شدن اقتصاد به طوری که مردم ثمرات آن را در اشتغال زندگی و سفره هایشان ببینند، یکی از اولویت‌های اصلی برنامه آبادیران، استفاده از ظرفیت‌های بومی مناطق محروم و ایجاد اشتغال است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های سرشار اقتصادی و انسانی نهفته در مناطق محروم گفت: مناطق محروم ما نه در ظرفیت های سرزمینی محروم‌اند که اتفاقا در این حوزه بسیار بکر و دست نخورده هستند و مملواند از ظرفیت هایی که شناخته نشده است. همچنین در ظرفیت های انسانی غنی هستند زیرا به واسطه زندگی پاک و سالم، سرشار از ظرفیت های انسانی خارق العاده‌اند. جوانان در محلات کمتر برخوردار با استعدادهای بالایشان اگرچه کم‌تر شناخته شده‌اند، اما در صورت کشف و پیوند به جریان علم و فناوری کشور، ارزش آفرین و تحول‌ساز خواهند بود.

وی افزود: اتفاقی که این برنامه رقم می‌زند، ایجاد و راه اندازی یک نهضت توجه نسبت به فرصتهای سرزمینی موجود، پیوند این ظرفیت‌ها با توانمندی‌های دانشی و فناورانه کشور و استفاده از ظرفیت‌های سرشار انسانی و سرزمینی برای اشتغال، ارزش و آبادانی است.

دهقانی ابراز امیدواری کرد این پیوند به ظرفیت های نهفته در مناطق با فناوری و نوآوری اشتغال در قالب برنامه ملی آبادیران برای آبادی ایران عزیز باشد.

گفتنی است در حاشیه این مراسم، سامانه تامین مالی برای برنامه ملی آبادیران با محوریت ایجاد کسب‌وکارهای فناور در مناطق محروم رونمایی شد.

همچنین تامین مالی برای اعطای ۴۰ دستگاه تبلت ویژه نابینایان با مشارکت دستگاه های شرکت کننده در برنامه ملی آبادیران محقق شد.

لینک کوتاه: