خبر

خانه > اخبار > توسعه پایدار در مناطق کم‎تر برخوردار با خدمات زیست‌محیطی دانش بنیان ایرانی
تصفیه فاضلاب
21 فروردین 1403

توسعه پایدار در مناطق کم‎تر برخوردار با خدمات زیست‌محیطی دانش بنیان ایرانی

شرکت دانش‌بنیان آب‌راهبر محاسب با تولید دستگاه‌های تصفیه فاضلاب به روش‌های نوین، در مسیر حل بحران آب گام برمی‌دارد. این شرکت با بومی‌سازی دانش فنی و استفاده از متخصصان داخلی، به تولید محصولاتی با کیفیت و مقرون به صرفه دست یافته است.

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران مدیر عامل شرکت آب راهبر محاسب ابتدا در خصوص محصولات این شرکت و کاربرد آن‌ها بیان کرد: محصولی که نشان دانش‌بنیان را برای آن اخذ کرده‌ایم، دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی مخصوص بیمارستان‌ها است که با روش MBBR کار می‌کند. این روش سابقه‌ی قبلی داشته، اما ما در بخش‌هایی از آن که ضعف‌هایی وجود داشت، بهبودهایی ایجاد کرده و فرآیند را به اصطلاح توسعه داده‌ایم.

وی افزود: با توجه به چالش‌های زیست‌محیطی موجود، از جمله کمبود آب که نمونه‌ی آن را در خشکسالی دریاچه ارومیه و یا تالاب‌های در حال خشک شدن جنوب کشور می‌بینیم، یکی از راه‌های تکنولوژیکی برای حل این بحران، استفاده و بازچرخانی فاضلاب‌ها (تصفیه فاضلاب) است. یکی از محصولات ما، دستگاه تصفیه فاضلاب به روش MBBR است که دارای نشان دانش‌بنیان می‌باشد.

مجموعه‌ی ما در زمینه‌ی خدمات زیست‌محیطی فعال است و هم آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست را دارد و هم در زمینه‌ی طراحی، تولید و ساخت پکیج‌های تصفیه فاضلاب فعالیت می‌کند.

وی گفت: محصول دیگری که برای حل مسائل زیست‌محیطی توسعه داده‌ایم، تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی است. این روش مزایایی نسبت به سایر روش‌ها دارد، از جمله اینکه مصرف مواد شیمیایی را کنترل می‌کند و یا اصلاً از مواد شیمیایی استفاده نمی‌کند و با استفاده از برق روشن می‌شود و فرآیند تصفیه انجام می‌شود.

ایشان تصریح کرد: ما روی شخصی‌سازی کردن این محصول برای کارواش‌ها کار زیادی انجام داده‌ایم. زیرا در شهرهای بزرگ مانند تهران، فاضلاب زیادی در کارواش‌ها مصرف می‌شود که در صورت استفاده از این دستگاه، فاضلاب استفاده شده‌ی کارواش‌ها بازچرخانی شده و برای شست‌وشوی خودروها مجدداً استفاده می‌شود.

وی گفت: این دو محصول، کالای عمده‌ی ما هستند که تا به امروز به شرکت‌های مختلف از جمله ایران‌خودرو و دیجی‌کالا فروخته‌ایم و همچنین به کشورهای عراق و افغانستان صادرات داشته‌ایم. در حال توسعه‌ی فعالیت خود برای صادرات به کشورهای خلیج فارس نیز هستیم. مجوزهای لازم از وزارت صمت، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد را دریافت کرده‌ایم.

محمد محمودزاده در خصوص بزرگ‌ترین یا مهم‌ترین دستاورد این مجموعه بیان کرد: بزرگ‌ترین دستاورد مجموعه ما توسعه‌ی زنجیره‌ی دانش فنی است. این زنجیره شامل فرایندهای مختلفی از جمله انجام آزمایشات، تولید و بهینه‌سازی دستگاه‌های تصفیه فاضلاب می‌شود که به صورت پشت سر هم در مجموعه تجهیز شده‌اند.

با انجام آزمایشات مربوط به آلاینده‌های محیط زیست، این فرایند را برای کارفرمایان آماده‌سازی می‌کنیم. به این ترتیب، کارفرمایان می‌توانند تمام فرایند را در یک مجموعه دریافت کرده و از خدمات به صورت یکجا و پکیج بهره‌مند شوند.

وی در خصوص کاربرد محصولات خود در حوزه مناطق کمتر ‌برخوردار اظهار داشت: برای مناطق کم‌تر‌برخوردار مانند سیستان و بلوچستان و بخشی از مناطق غرب کشور، خدمات متناسبی ارائه می‌دهیم. این خدمات شامل آنالیز خاک کشاورزی و ارائه توصیه‌نامه کودی می‌شود که به کشاورزان در ارتقای توانمندی آنها در زمینه‌ی کشت محصولات کمک می‌کند. همچنین، آزمایش آب پرورش ماهی را برای مزارع پرورش ماهی در مناطق صعب‌العبور و کوهستانی انجام می‌دهیم.

با توجه به چالش‌های پیش روی مسائل زیست‌محیطی در آینده، نیاز به رشد شرکت‌هایی مانند ما بیش از پیش احساس می‌شود.