خبر

خانه > اخبار > توانمندسازی محرومان با تزریق فناوری و دانش به طرح‌های پیشرفت و آبادانی محقق می‌شود
توانمندسازی محرومان با تزریق فناوری و دانش به طرح‌های پیشرفت و آبادانی محقق می‌شود
24 خرداد 1402

توانمندسازی محرومان با تزریق فناوری و دانش به طرح‌های پیشرفت و آبادانی محقق می‌شود

رسول محمد قلی معاون طرح‌های آبادانی و پیشرفت مناطق بنیاد علوی در نشست ارایه برنامه بنیاد علوی که امروز ۲۴ خرداد در سالن اصلی نمایشگاه فناوری‌ها و محصولات محرومیت زدا(آبادیران) برگزار شد، گفت: بنیاد علوی بنا به دستور مقام معظم رهبری عمده تمرکزش را بر توانمندسازی محرومان گذاشته است. یک کارکرد اختصاصی هم برای بنیاد علوی تعریف شده که آبادانی و پیشرفت مناطق محروم است. همچنین مشی اصلی ما این است که هیچ شعبه ای در جای دیگر نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه بنیاد در تمام استان ها این هدف را دنبال می کند، افزود: حضور بنیاد در برخی مناطق مانند کرمان و سیستان بلوچستان به دلیل محرومیت بیشتر، پر رنگ تر  است. ما داخل هر منطقه، جوانان بومی و جهادی را شناسایی و از دل آنها شورای پیشرفت مردمی را تشکیل می‌دهیم. یک نماینده هم به عنوان دبیر آبادانی و پیشرفت آن منطقه انتخاب می شود.

قلی تصریح کرد: هر شورا ۵ تا ۱۰ روستا را هدف قرار می دهد.۸۰ نهاد آبادانی و پیشرفت  و ۸۰۰ گروه مردمی بومی پیشرفت داریم و چهار هزار روستا و محله  در قالب کانون پیشرفت هستند.

وی با بیان این که پیشرفت و آبادانی جامع مناطق محروم در چهار عرصه فکر، علم، معنویت و زندگی است، خاطرنشان کرد: نحوه حمایت بنیاد علوی و همکاری با نوآوران و فناوران در قالب عقد قرارداد همکاری با مجموعه های منتخب، اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به طرح های مورد تایید تا دو میلیارد تومان و خرید محصولات و خدمات مورد نیاز مناطق از شرکت ها است.

معاون طرح‌های آبادانی و پیشرفت مناطق بنیاد علوی اظهار داشت: اگر می خواهیم آبادانی منطقه را رقم بزنیم و محرومان را توانمند کنیم راهی نداریم جز اینکه فناوری و دانش را به طرح های پیشرفت و آبادانی تزریق کنیم. اگرشرکت های دانش بنیانی هستند که می‌توانند به توانمند سازی محرومان کمک کنند و ما با آنها به توافق برسیم، حاضر به عقد قرارداد خواهیم ‌بود. موسسه تحقیق و توسعه ای با عنوان دانشمند داریم که بازوی علمی و فناورانه بنیاد علوی است.

قلی عنوان کرد: در عرصه اجتماعی، فرهنگی و آموزشی به دنبال مجموعه ای هستیم که به این سوالات ما جواب دهد نیازهایی چون تقویت فکر جمعی و تفکر برنامه ریز، خلاق و راهبری روستاییان، استعداد یابی دانش آموزان مناطق محروم، جلوگیری از بازماندگی از تحصیل در مناطق محروم، راهکارهایی برای پر کردن اوقات فراغت در مناطق محروم، راهکارهایی برای تقویت معنویت در مناطق محروم و راهکارهایی برای تقویت هویتی و اعتماد به نفس در مناطق محروم.

بر اساس این گزارش، عفتی قائم مقام شرکت زرفام هم در این نشست خاطر نشان کرد: تاکنون ۶۱ پروژه را در کل کشور اجرا کرده ایم و از شرکت های دانش بنیادی که می توانند مشکلات این پروژه ها را رفع کنند، استقبال می‌کنیم.

گفتنی است، نمایشگاه فناوری‌ها و محصولات محرومیت‌زدا (آبادیران) با  هدف کمک به توسعه مناطق محروم از طریق معرفی ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور برای پاسخ به چالش‌ها، ایجاد اشتغال پایدار، توسعه بازار و تسهیل خرید کالا و خدمات‌ این شرکت‌ها برای محرومیت‌زدایی 23 تا 25 خردادماه 1402 از ساعت ۹ تا ۱۷ در مصلی امام خمینی (ره) پذیرای علاقمندان است.

لینک کوتاه: