خبر

خانه > اخبار > بومی‌سازی دانش ساخت دستگاه‌های اندازه‌گیری گازهای آلاینده توسط شرکت دانش‌بنیان ایرانی
اندازه گیری آلاینده
04 اردیبهشت 1403

بومی‌سازی دانش ساخت دستگاه‌های اندازه‌گیری گازهای آلاینده توسط شرکت دانش‌بنیان ایرانی

محققان یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید دستگاه‌هایی برای اندازه‌گیری و شناسایی ۹ گاز آلاینده صنعتی و شهری شدند.

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران به نقل از ایسنا؛ گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس توانستند دستگاه‌هایی را برای اندازه‌گیری و شناسایی ۹ گاز آلاینده صنعتی و شهری به تولید برسانند.

مجتبی رضایی، مدیرعامل این شرکت‌ دانش‌بنیان و از متخصصان و کارآفرینان بازگشته به کشور از کانادا، گفت: شرکت ما در زمینه ساخت آنالایزرهای گازی فعالیت دارد. آنالایزرهای گازی دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند غلظت گازهای آلاینده هوا را اندازه‌گیری کنند.

وی تمرکز این دستگاه‌ها را روی آلاینده های صنعتی عنوان کرد و یادآور شد: فناوری که ما در این دستگاه به کار بردیم، یک نوع تکنولوژی لیزری به عنوان جدیدترین فناوری در دنیا است.

رضایی افزود: اجرای این پروژه در کانادا آغاز شد و با حمایت بنیاد ملی نخبگان به کشور بازگشتم و ادامه این تحقیقات با حمایت بنیاد ملی نخبگان و پارک فناوری پردیس در ایران اجرایی شد.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، مزایای این نوع آنالایزرها نسبت به نمونه‌های مشابه را این گونه تشریح کرد: قیمت تمام شده نمونه ما بسیار پایین‌تر از نمونه‌های خارجی است؛ چرا که هزینه‌های تعمیر و نگهداری این دستگاه‌ها نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی پایین‌تر است، ضمن آنکه از طول عمر بالا و دقت در صنایع نفت و گاز و از قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار است.

رضایی خاطر نشان کرد: آنالایزرهایی که در این شرکت به تولید رسیده، به صورت تک گاز قادر به شناسایی و تشخیص گازهای آلاینده در صنایع است و این دستگاه‌ها برای تشخص ۹ گاز ساخته شده‌اند که شامل گاز اکسیژن، دی اکسید کربن و مونواکسید و همچنین متان، H۲S و آمونیاک می‌شود.

به گفته وی، این دستگاه‌ دارای کاربردهای صنعتی است، ولی برای محیط های شهری نیز قابل استفاده است.