خبر

خانه > اخبار > بومی‌سازی دانش تولید سانتریفیوژ آزمایشگاهی با تلاش یک شرکت دانش‌بنیان
سانتریفیوژ
14 فروردین 1403

بومی‌سازی دانش تولید سانتریفیوژ آزمایشگاهی با تلاش یک شرکت دانش‌بنیان

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید سانتریفیوژهای آزمایشگاهی شد که این محصول می‌تواند نیاز کشور در این حوزه را به طور کامل رفع کند.

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ به گفته محمدرضا حیدری، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به تولید و توسعه فناوری تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، سانتریفیوژ رومیزی تولید شده توسط این شرکت دانش‌بنیان در آزمایشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های حوزه زیست‌فناوری، سلولی، مولکولی و سلامت کاربرد دارد و کار جداسازی بافت‌های مختلف نمونه‌های سیال در نمونه‌های آزمایشگاهی را انجام می‌دهد.

این فعال فناور ادامه داد: دستگاه سانتریفیوژ تولیدی  این شرکت‌ با عملکرد منحصر به فرد و بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی با قابلیت چرخش تا سرعت ۵۰۰۰ دور در دقیقه با الکتروموتور براشلس قادر است تا با ایمنی و کارایی بالا، نیاز صنعت آزمایشگاهی کشور را برطرف کند.

حیدری درباره نحوه عملکرد سانتریفیوژ ایران‌ساخت توضیح داد: این دستگاه با استفاده از قانون گریز از مرکز و در اثر چرخش، نمونه‌های بیولوژیک مانند خون را حول محور خود در سرعت‌های مختلف می‌چرخاند و باعث جداسازی و ته نشین شدن مواد مختلف یک مخلوط یا محلول می‌شود.

مدیرعامل این شرکت درباره ویژگی‌ها و مزایای این محصول گفت: مهم‌ترین ویژگی این محصول در مکانیزم حرکتی آن است و تمامی قطعات در داخل شرکت طراحی و ساخته شده است؛ علاوه بر در دسترس بودن قطعات این دستگاه، خدمات پس از فروش آن نیز در دسترس مشتریان خواهد بود.

حیدری با اشاره به مزایای قیمتی و صرفه‌جویی سانتریفیوز ایران‌ساخت گفت: قیمت محصول در مقایسه با محصولات مشابه، ۳۰ درصد ارزان‌تر است ضمن این‌که در مقایسه با محصولات وارداتی ۷۰ درصد ارزان‌تر عرضه می‌شود.

قیمت تمام شده این محصول برای مصرف کننده میانگین ۶۰۰ میلیون ریال است در حالی‌که محصول وارداتی دو میلیارد ریال فروخته می‌شود. اختلاف ۷۰ درصدی بین این محصول و‌نمونه خارجی، صرفه جویی ارزی را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به تولید این محصول دانش‌بنیان و رفع یک نیاز تحریمی کشور، ادامه داد: این تجهیزات تحریمی است و دستگاه‌های آلمانی و آمریکا در حال حاضر وارد کشور نمی‌شوند و تنها دستگاه‌های چینی امکان ورود به بازار کشور را دارند. در صورت حمایت‌های مالی و راه اندازی خط تولید مختص تولید این محصول، توانایی تولید سالانه هزار دستگاه از آن وجود دارد.

مدیرعامل این شرکت به دیگر محصولات این شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: در زمینه در حال حاضر محصولاتی همچون سانتریفیوژ رومیزی، هات پلیت استیرر، لوپ استریل و تیشو فلوت آماده ارائه به بازار هستند.

همچنین این شرکت طراحی و نمونه سازی محصول رآکتور آزمایشگاهی، طراحی هود لامینار کلاس II، بن ماری سرولوژی، فور حرارتی و روتاتور را نیز در دست انجام دارد.