خبر

خانه > اخبار > بسته ویژه حمایتی برنامه ملی آبادیران ویژه فعالان آبادانی و پیشرفت فناورانه رونمایی شد
نشست شورای راهبردی آبادیران
25 اردیبهشت 1403

بسته ویژه حمایتی برنامه ملی آبادیران ویژه فعالان آبادانی و پیشرفت فناورانه رونمایی شد

با حضور معاون علمی رییس‌جمهور و دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت، بسته حمایتی برنامه ملی آبادیران ویژه فعالان آبادانی و پیشرفت فناورانه رونمایی شد.

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، عبودتیان، دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت و اسدی فرد، معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و حمیدرضا شکری دستیار معاون علمی در امر مردمی سازی و مدیر برنامه ملی آبادیران، بسته حمایتی برنامه ملی آبادیران ویژه فعالان آبادانی و پیشرفت فناورانه در حاشیه سومین نشست سیاستگذاری دومین نمایشگاه ملی آبادیران رونمایی شد.

در این بسته حمایتی، بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، دبیرخانه برنامه ملی آبادیران، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد ملی علم ایران، صندوق نوآوری و شکوفایی، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق معاونت علمی و بنیاد علوی، مشارکتی کلیدی و اثرگذار دارند.

حمایت‌های معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان

بر مبنای بسته حمایتی برنامه ملی آبادیران، معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی در قالب تسهیل دریافت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه پروژه‌های تحقیق و توسعه مرتبط با مناطق کم‌تر برخوردار و در راستای آبادانی و پیشرفت فناورانه، شرکت‌ها را به صورت ویژه حمایت خواهد کرد. افزایش ظرفیت سربازان امریه نظام وظیفه در شرکت‌های دانش‌بنیان مشروط به فعالیت مرتبط با آبادانی و پیشرفت فناورانه و استقرار در مناطق محروم، برای شرکت‌های نوپا، سه نفر، شرکت‌های نوآور چهار نفر و شرکت‌های فناور شش نفر، تایید شد.

معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، ظرفیت پروژه‌های جایگزین خدمت در شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، نوآور و فناور را با شرط این‌که فعالیت آن‌ها مرتبط با آبادانی و پیشرفت فناورانه باشد و در مناطق محروم مستقر باشند به دو نفر افزایش داده است.

همچنین مشروط بر این‌که فعالیت آن‌ها با پیشرفت و آبادانی فناورانه باشد و در مناطق محروم مستقر باشند، شرکت‌‌ها می‌توانند از خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با حمایت 90 درصدی از پوشش هزینه‌ها تا سقف 200 میلیون ریال در سال استفاده کنند.

در راستای افزایش حمایت‌های توانمند‌سازی نیز شرکت‌های فعال در حوزه آبادانی و پیشرفت فناورانه با تایید دبیرخانه آبادیران از افزایش حمایت 20 درصدی برخوردار خواهند شد.

اختصاص خط اعتباری یک هزار میلیارد ریالی دبیرخانه برنامه ملی آبادیران

خط اعتباری به مبلغ 1000 میلیارد ریال با همکاری صندوق‌های پژوهش و فناوری منتخب برای ارائه تسهیلات به طرح‌های توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور حاضر در نمایشگاه ملی آبادیران اختصاص یافته است. بر این اساس، تسهیلات با سود 12درصد دوره تنفس 3ماهه و بازپرداخت 24 ماهه، تسهیلات با همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با سود 4درصد و دوره تنفس سه ماهه و بازپرداخت 24 ماهه و نیز تسهبیلات با همکاری صندوق پژوهش و فناوری صنایع معدنی با سود 4درصد، دوره تنفس 6ماهه و وره بازپرداخت 30ماهه تخصیص خواهد یافت.

حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) از توسعه پروژه‌های دانش‌بنیان

بنیاد حیات ذیل کمیته امداد امام خمینی(ره) تسهیلات ارزان قیمت تا سقف سه میلیارد ریال برای خرید تجهیزات از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به منظور راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک مقیاس، تسهیلات خرید محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیلات خرید تجهیزات و ماشین آلات ساخت داخل تا سقف 90درصد از طریق صندوق پژوهش و فناوری ماشین‌سازی را ارائه می‌دهد. معاونت توسعه مشارکت‌های مردمی ذیل حمایت‌های کمیته امداد،  تامین مالی 50 درصدی طرح‌های داش‌بنیان، خلاق و فناور را در سامانه تامین مالی جمعی آبادیران صورت می‌دهد.

همچنین ارائه بسته تشویقی کارفرمایی شامل پرداخت تسهیلات قرض الحسنه تا سقف یک میلیارد و 500 میلیون ریال و حق بیمه سهم کارفرما تا سقف مبلغ 23 درصد حداقل دستمزد، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به عنوان راهبران شغلی با ایجاد امکان قرارداد تا سقف 40 میلیارد ریال، کمک هزینه‌های آموزشی تا سقف 100 میلیون ریال و هزینه شرکت‌ در نمایشگاه‌ها تا سقف 700میلیون ریال در ازای مشارکت در راه‌اندازی و خرید تضمینی محصولات برای متقاضیان مورد حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره)، حمایت از توسعه طرح‌های محرومیت‌زدا و نوآوری‌های اجتماعی از حمایت‌های بنیاد حیات کمیته امداد امام خمینی در برنامه ملی آبادیران هستند.

حمایت از طرح‌های پژوهشی و رساله‌های دکتری و پسادکترا

بنیاد ملی علم ایران از طرح‌های پژوهشی اعضای هیئت علمی تا سقف 375 میلیون تومان حمایت می‌کند که افزایشی 50درصدی نسبت به طرح‌های عادی داشته است. همچنین از رساله دکتری دانشجوی تخصصی و استاد راهنما، تا سقف 245 میلیون تومان و طرح‌های پسادکتری تا سقف 420 میلیون تومان حمایت خواهد شد.

حمایت بلاعوض صندوق نوآوری و شکوفایی از استقرار غرفه‌ها

صندوق نوآوری و شکوفایی، حمایت بلاعوض 70درصدی از هزینه‌های اجاره غرفه و غرفه آرایی در نمایشگاه آبادیران را تا سقف 400 میلیون ریال به ازای هر شرکت دانش‌بنیان اختصاص خواهد داد.

ستاد توسعه فناوری‌های نرم و خلاق معاونت علمی نیز از  حضور شرکت‌های خلاق و توسعه صنایع خلاق در نمایشگاه آبادیران تا سقف 50 میلیون ریال حمایت می‌کند. بنیاد علوی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی از اسکان رایگان غرفه‌داران شرکت کنندگان نمایشگاه در مجموعه امام خمینی(ره) لواسان حمایت خواهد کرد.

حمایت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی از پروژ‌های صنایع خلاق و آموزشی

موسسه تحقیق و توسعه دانشمند زیر نظر بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی حمایت‌های متنوعی را در قالب این بسته حمایتی به شرکت‌ها و شرکت‌کنندگان ارائه می‌دهد. در این راستا، از پروژه‌های حوزه فناوری های آموزشی و صنایع خلاق برای طرح هایی که در مناطق هدف بنیاد مستضعفان اجرا شود یا به صورت عمومی مورد تأیید مؤسسه توسعه آموزشی پژوهشی سینا قرار گیرد، حمایت می‌شود. در این حمایت، 100 درصد هزینه پروژه طرح های تا سقف 4 میلیارد ریال، حداقل60 درصد هزینه پروژه طرح های 4 تا 10 میلیارد ریال و حداقل 40 درصد هزینه پروژه طرح های 10 تا 30 میلیارد ریال حمایت می‌شود.

مؤسسه دانشمند برای حمایت از پروژه های حوزه فناوری و نوآوری های اجتماعی در طرح هایی که در مناطق هدف بنیاد مستضعفان اجرا گردد یا به صورت عمومی مورد تایید موسسه تحقیق و توسعه دانشمند قرار گیرد پرداخت 70 درصد هزینه پروژه طرح های تا سقف 10 میلیارد ریال، پرداخت 80 درصد هزینه پروژه طرح های 10 تا 30 میلیارد ریال و پرداخت تا 90 درصد هزینه پروژه طرح های 30 تا 70 میلیارد ریال صورت می‌گیرد. مؤسسه دانشمند، پرداخت بلاعوض تمامی هزینه طرح هایی که در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خوزستان، ایلام، کرمان و هرمزگان قابلیت به کارگیری داشته و مورد تایید موسسه تحقیق و توسعه دانشمند قرار گیرد انجام می‌شود.

گفتنی است، دومین نمایشگاه ملی آبادیران 22 تا 25 خردادماه سال جاری در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار خواهد شد.