خبر

خانه > اخبار > «برنامه ملی آبادیران» با استقبال از حضور دانشگاه‌ها و نخبگان گشایش می‌یاید
نمایشگاه آبادیران
20 خرداد 1403

«برنامه ملی آبادیران» با استقبال از حضور دانشگاه‌ها و نخبگان گشایش می‌یاید

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران و به نقل از ایرنا، حمیدرضا شکری، روز شنبه با اعلام برگزاری دومین دوره نمایشگاه ملی آبادیران سه شنبه جاری گفت: این نمایشگاه در پنج بخش اصلی مسکن و زیرساخت‌های توسعه روستا، کشاورزی، دام‌پروری و شیلات، سلامت، بهداشت و توان‌بخشی، اشتغال کوچک مقیاس و صنایع نرم و آموزشی از ۲۲ تا ۲۵ خرداد ماه جاری در محل مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

دستیار مردمی سازی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور تفاوت این دوره از برپایی نمایشگاه به اختصار گفت: سال گذشته بخش شرکت های زیست بوم شامل شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق را برای محرومیت زدایی عرضه کردیم. اما معاون علمی رئیس جمهور، در کنار ارائه دستاوردهای بخش شرکتی زیست بوم، همواره بر گسترش حضور جامعه نخبگانی در این برنامه نیز تاکید ویژه داشته و از این رو، نخستین نوآوری ما برای نمایشگاه ملی آبادیران در ایستگاه دوم، فراهم کردن زمینه برای ورود دانشگاه‌ها، بنیاد ملی نخبگان و بنیاد ملی علم ایران به این برنامه است. در عین حال فراخوانی را با بنیاد ملی علم ایران در دست انتشار است که در آن ۴۵ موضوع مرتبط با محرومیت زدایی مثل رفع چالش آب آشامیدنی روستاییان، مهاجرت از روستا، آبزی‌پروری در جوامع ساحلی را ارائه شد.

مدیر دبیرخانه برنامه ملی آبادیران، دومین نوآوری نمایشگاه ملی آبادیران را مساله تقاضامحوری، نیازمحوری و مساله محوری دانست و افزود: بر اساس این نوآوری مقرر شد تا قبل از شروع نمایشگاه سازمان ها اعلام کنند با چه نیازی به نمایشگاه می‌آیند.

به گفته او سومین نوآوری آبادیران به بهانه شعار سال و تبیین گفتمان مردمی‌سازی اقتصاد دانش بنیان، ارائه بخشی تحت عنوان «روایت‌ پیشرفت و مشارکت‌های مردمی» است. هدف از این بخش، نخست، نمایش توانمندی‌های شرکت های دانش بنیانی است که توانسته‌اند از ظرفیت های مردمی استفاده کنند و در گام بعد ارائه روایتی از اقدامات دانش بنیان ها در محرومیت زدایی و آبادانی و پیشرفت است.

شکری، همچنین به اولویت های امسال این نمایشگاه پرداخت و گفت: یکی از جدی‌ترین اولویت‌های امسال ما، بهره گیری از ظرفیت گروه های جهادی و مردمی است و طبق آماری که سازمان بسیج سازندگی به ما می دهد، تقریبا ۴۰ هزار گروه جهادی در کشور فعال است. این بخش از جامعه، یکی از مصادیق مشارکت مردمی است و در شناسایی ظرفیت ها و چالش های مناطق محروم می‌توانند راهگشا باشند.

وی ادامه داد: در دور دوم نمایشگاه می‌کوشیم تا گروه‌های جهادی و مردمی مستقر در منطقه را به سمت نمایشگاه هدایت و گروه های جهادی یا شرکت های دانش بنیان را به هم متصل کنیم؛ بنابراین یکی از کارکردهای نمایشگاه آبادیران اتصال شرکت‌های دانش بنیان به عنوان طرف تقاضا و گروه های جهادی و نهاد دارای نیاز فناورانه است.