خبر

خانه > اخبار > ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در صنعت دام و طیور با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان
مرغداری دانش بنیان
12 اسفند 1402

ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در صنعت دام و طیور با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بیان اینکه ذخایر راهبردی این شرکت با تولیدات داخلی تکمیل می‌شود، گفت: این شرکت حمایت از تولید داخل را با روش‌های جدید تهاتر، توزیع مدت‌دار نهاده، امکان استمهال، ارائه طیف وسیعی از نهاده‌ها با وثیقه‌های ساده، خرید آتی و صادرات در دستور کار قرار داده است.

به گزارش دبیرخانه برنامه ملی آبادیران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «حسین شیرزاد» با اشاره به ماموریت‌های راهبردی و خط مشی جدید این شرکت و رویکرد حمایتی آن، افزود: ریسک کم تولیدکننده و پذیرش ریسک حداکثری خریدار، از ویژگی‌های الگوی قرارداد آتی است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اظهار داشت: کمک به بازسازی جمعیت دامی، تهیه علوفه دام «خَشَبی» مُکفی پس از کاهش بی‌سابقه کمیت علوفه، تعدیل پیامدهای ناشی از کشتار دام مولد در سالیان اخیر و کمک به تولیدکنندگان دام و طیور در کاهش صعوبت ناشی از خشکسالی ادواری کشور، از دلایل اجرای بسته کمک‌های ویژه حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام کشور است.

وی ادامه‌داد: در تحویل نهاده‌های دامی به صورت مدت‌دار با پذیرش ریسک حداکثری از طرف شرکت پشتیبانی امور دام، از مهر ماه امسال تاکنون بیش از ۷۵۰ هزار تن جو و بیش از ۳۵۰ هزار تن ذرت بین دامداران و مرغداران عرضه شده است. در مجموع طی چهار ماه گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده بین جامعه تولیدکنندگان کشور توزیع شده که در ۳۰ سال گذشته یک رکورد بی‌سابقه محسوب می‌شود.

شیرزاد با اشاره به کمبود منابع سرمایه‌ای و سیطره نظام دیوان‌سالاری سنتی، بر لزوم حرکت به سمت و سوی یک حاکمیت شرکتی انعطاف‌پذیرتر در بطن مناسبات تجاری و حمایتی شرکت پشتیبانی امور دام کشور تاکید کرد.

وی بیان‌داشت: سازوکارهای قراردادهای کنونی به تسهیم ریسک، رضایتمندی بیشتر جامعه هدف مرغداران، تعامل سازنده و پایدار با تشکل‌ها و تشویق تولیدکنندگان به حفظ واحدهای تولیدی در مزارع انجامیده است، چنانکه هم‌اکنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده مدت‌دار در بازارگاه عرضه شده و این یک جریان کالایی پایدار و مستمر است.

این مسوول، اجرای طرح تحویل نهاده مدت‌دار را امیدی تازه در جامعه نظام دامپروری و مرغداری کشور دانست و افزود: نتایج زودرس این طرح با دیرکشتاری و نگهداشت ذخایر گوشت نمایان شده است.

دانش‌بنیان‌ها از حمایت ویژه شرکت پشتیبانی امور دام برخوردار می‌شوند

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور، رسالت این شرکت را حمایت از تولید نهاده‌ها و فرآورده‌های پروتئینی داخل اعلام کرد و گفت: از برنامه‌های جدید، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تولید علوفه است که طرح پس‌زمینه شالیزاری به عنوان یکی از این پروژه‌ها در حال پیگیری است.

وی با بیان این که در رویکرد جدید با سیطره و دمیدن روح حمایتی در سیاست‌ها و برنامه‌های جدید شرکت پشتیبانی امور دام کشور، دانش‌بنیان‌ها هم از حمایت‌های ویژه برخوردار می‌شوند، تاکید کرد: حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای پربازدهی و تقویت ذخایر ژنتیکی دامی، چند قلوزایی و حاملگی خارج از فصل در دستور کار شرکت پشتیبانی امور دام کشور قرار دارد.

شیرزاد تصریح‌کرد: محصولات دانش‌بنیان خرید تضمینی می‌شود، شرکت‌هایی که تنوع در خوراک دام و طیور به وجود آورند، تولیدکنندگان نهاده‌های جدید و غیرمتعارف و پسماندمحور البته با بهره‌وری مشابه، در اولویت خرید محموله نهاده قرار می‌گیرند.

به گفته وی، عشایر، دامداران و مرغدارانی که از خوراک آماده تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده می‌کنند، مشمول حمایت‌های یارانه‌ای و قیمتی شرکت پشتیبانی امور کشور می‌شوند.

مراحل پایداری صنعت مرغ از نگاه حاکمیتی شرکت پشتیبانی امور دام

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، سه گام پایداری صنعت مرغ کشور از نگاه حاکمیتی شرکت پشتیبانی امور دام را این گونه برشمرد: نخستین گام خرید مرغ تولیدی مازاد و جمع‌آوری بیش‌بودها از بازار است که دستورالعمل آن صادر و به استان‌ها ابلاغ شده است و تاکنون بیش از چهار هزار تن مرغِ مازاد خریداری و از استان‌ها جمع‌آوری شده است.

وی گام دوم پایداری صنعت مرغ را توسعه "قراردادهای خرید آتی" اعلام کرد و آن را جهشی بزرگ در تعامل شرکت با زنجیره‌های بزرگ و تحول‌ساز در بازسازی صنعت مرغ کشور دانست و سومین گام را تقویت و تشویق صادرات به ویژه مرغ آرین اعلام کرد و اطمینان داد که این ۳ اقدام پایداری صنعت مرغ را در آینده تضمین می‌کند.